logo 4lidi

Menu

Unikátní řešení s termosolární technologií v úlech zajišťuje zdraví a kvalitní život včel bez chemie a bez externího zdroje elektřiny.

V mnohém mají Češi prvenství, nejen že jsou doslova národem včelařů, ale vynalézají věci, které ekologicky a zcela přírodní cestou řeší problém s kleštíkem včelím (Varroa destructor). Faktem je, že bez včel by nebyl život, včelu jako velice důležitou hmyzí bytost vyzdvihl ve svém životním díle Roman Linhart, autor knih Myslet jako včela a Včelařit jako včela, který společně s Janem Rájou vyvinul unikátní termosolární úly.

Nápad, jak zahubit parazita, který je schopen během chvilky zdecimovat celé včelstvo, vznikl na základě pozorování jednoho včelstva, kterého si Roman Linhart všiml pod střechou jednoho obchodu, kam pravidelně chodíval. Včelstvo, dle zjištěných informací, bylo a prospívalo na tomto místě ještě dříve, před vznikem samotného obchodu. Bylo tomu tak díky umístění včelstva pod plechovou střechou, kde ve slunných letních dnech byla vysoká teplota, která zlikvidovala kleštíka, ale včelám nikterak neublížila. Zrodil se nápad podobnou situaci vytvořit v úlech.

Dosud byl kleštík huben pomocí chemických látek, pesticidů a kyselin, které mají silně negativní dopad na samotné včely, jejich výkonnost, kvalitu a délku života, navíc se rezidua z těchto látek dostávají i do medu. Je důležité vědět, že některé látky využívané pro hubení kleštíků jsou prokazatelně nebo potenciálně karcinogenní. Díky termosolárním úlům jsou roztoči hubeni zcela přírodní cestou bez rizik jak pro včely, tak i pro lidi. Díky této technologii není třeba žádného externího zdroje elektřiny, o vše se postará samotná příroda, v tomto případě slunce, a tak to má být.

Roman Linhart společně s Janem Rájou založili pro společný projekt společnost Apis Innovation, ve které termosolární úly vyvíjeli zhruba deset let, finální produkt byl představen v roce 2016. Před dvěma roky Roman Linhart bohužel zemřel a Jan Rája společně se svým týmem nadále pokračuje v jeho díle. Jejich ambice jsou vysoké, zájem o tyto úly je po celém světě.

Aby tuto technologii a vztah ke včelám, jejich důležitost a potřebu jejich ochrany, přiblížili co nejvíce lidem, vytvořili společně projekt Včely do firem, který nabízí podnikatelům vlastní úly se servisem včelaře, až po vlastní med stočený do sklenic s firemní etiketou. To je ovšem jen zlomek toho, co vše se dá s úly a včelkami tvořit. Firemní akce, přednášky, vyzkoušet si včelaření a další. Na nabídku včel do firem se můžete podívat zde: www.vcelydofirem.cz

Včelaři si mohou rovněž objednat termosolární úl dle vlastních představ a potřeb, úly jsou ve srovnání s běžnými úly dražší – běžný úl pořídíte kolem 5 000 Kč, ceny termosolárních úlů se pohybují kolem 17 000 Kč (záleží na tom, jaký si sestavíte v e-shopu), ale vyšší výnosy medu, prospívání včelstev, nepoužívání toxických látek a s tím spojené udržitelné včelaření je do budoucna mnohem cennější.

Termosolární úl v sobě kombinuje klasický nástavkový úl a léčebné zařízení. Nástavky, kde si včelky budují své plástve, jsou opatřeny termosolárním okénkem. Tato technologie, jak je patrno z fotografií, je i na střeše úlu. Dochází tak k podobnému zahřívání jako z výše uvedeného příběhu volně hnízdícího včelstva pod plechovou střechou, úl se plánovaně ohřívá na teploty, které hubí kleštíka včelího, což je řádově o pět až sedm stupňů Celsia vyšší teplota, než jakou včely v úlech běžně mají. Při 36 °C se přestává kleštík množit, při 38 °C jsou poškozovány jeho orgány. Sestavit si svůj vlastní termosolární úl můžete zde: https://www.termosolarniul.cz/

Poptávka po úlech meziročně roste, pro expanzi na celosvětový trh firma hledá investory, kteří by nejen chápali investici finanční, ale i důležitost ochrany včel pro kvalitní život člověka na Zemi. Je to velké téma s možným velkým dosahem.

Součástí práce je i osvěta, šíření nového smýšlení o propojení dostupných přírodních zdrojů, podporování rozmanitosti květenství v parcích i volné přírodě a minimalizaci používání toxických látek ať už při léčení včel tak při pěstování různých plodin.

Pro včely vytvořili léčivou tinkturu a pylovou náhražku, které budou představeny během jara/léta tohoto roku. Jedná se o speciální antivirový přípravek, pro který potřebný alkohol dodává Palírna u Zeleného stromu. Alkohol slouží k získání výtažků ze speciálně vybraných bylin. Ve vývoji je i pylová náhražka, která by se měla přiblížit pylu vrby jívy (nejvhodnější pro kvalitní rozvoj včelstev).

Foto: Apis Text: Apis, 4lidi

hi SEO, s.r.o.

Přihlášení